07.11.2019  - 07.12.2019

Nepenthe 

Artyści: Bogna Burska, Ivo Nikic, Agata Nowosielska, Marek Rachwalik, Monika Szpener, Andrzej Urbanowicz, Anna Witkowska
Kurator: Stanisław Ruksza

„dajcie mi nadmiar
I niech pragnienie od przesytu skona”
(William Szekspir, Wieczór Trzech Króli, tłum. Maciej Słomczyński)

Tytuł wystawy Nepenthe (tłum. „ten który przegania smutek”) zaczerpnięty został z nazwy greckiego napoju, opisanego po raz pierwszy w Odysei Homera, składającego się z opium rozpuszczonym w alkoholu. Ten środek do pozbywania się smutku staje się łącznikiem wizualnych opowieści o zmysłowych przyjemnościach, potrzebie uwolnienia dopaminy.
Afirmacja hedonizmu postawiona zostaje jako centralna kategoria organizowania rzeczywistości i wyobraźni, zwłaszcza wobec dzisiejszych wyzwań współczesności.

Wystawa rozpięta zostaje jako wizualny esej kuratorski nowych prac artystów wokół instynktów i emocji, traktując o: obsesyjnym nienasyceniu, nadmiarze obrazu, łasce snu, agrarno-libidalnym witalizmie, ekstatycznym rozedrganiu, szacunku dla kiczu i innych dróg poznania, żądzy narzucania rozkoszy i tortur, kolekcjonowaniu wrażeń, ale i last but not least o przemijaniu, które pojawia się, kiedy przyjemność zaczyna blednąć.

Równolegle do pokazanych prac współczesnych artystów zaprezentowane zostaną w dużym wyborze niepokazywane dotąd prace z lat 80. legendarnego, nieżyjącego artysty psychodelicznego, piewcy wyzwolonej seksualności i stymulatorów wyobraźni – Andrzeja Urbanowicza.