11.10.2018  - 02.12.2018

Vulgar Display of Marek / Marek Rachwalik

Najnowsze obrazy Marka Rachwalika zaprezentujemy w szczecińskiej Trafostacji Sztuki podczas wystawy „Vulgar Display of Marek”.  Wernisaż odbędzie się 11 października o godz. 19.00, a wystawę oglądać będzie można do 2 grudnia.

Motywem przewodnim obrazów Marka Rachwalika są nawiązania do poszczególnych nurtów muzyki metalowej. Nie wyczerpuje to jednak potencjału interpretacyjnego jego sztuki. Za warsztatowo kunsztownym malarstwem stoi wizja pełna paradoksów. Absurd i ironia uśmierzające powagę egzystencji mieszają się w jego pracach z satanistyczną wzniosłością, a wiejski folklor z industrialem. - Obrazy o metalu są uszczypliwe, zahaczają o symbole powszechnie z nim kojarzone: pentagramy, odwrócone krzyże, a także o elementy pochodzące ze świata prowincji: rzeźby z opon i ozdoby ogrodowe. Rzeźby z jednej strony, ukazują dążenie człowieka do otaczania się czymś własnoręcznie przetworzonym, są próbą odnalezienia piękna w przedmiotach codziennego użytku lub nadania im drugiej funkcji, kiedy są już zepsute. (…) Z drugiej strony jest to obraz gustu zniekształconego przez pryzmat biedy – mówi Marek Rachwalik.

Charakterystyczne w pracach Rachwalika są jaskrawe kolory i perfekcyjnie wyraźne rysunki przedstawiające dziwne twory częściowo znane z popkultury, a częściowo kreowane przez artystę. Znajdują się wśród nich m.in. lewitujące obiekty 3D, psychodeliczne zjawiska, muzyczna ikonografika, logotypy czy elementy robotyki, mikroprocesorów, hydraulicznych instalacji, technologii budowy maszyn rolniczych i wiejskiego folkloru.