Agata Nowosielska

Agata Nowosielska - urodzona w 1982 roku w Gdyni jest malarką, kuratorką i autorką tekstów o sztuce. Gdańską ASP na Wydziale Malarstwa ukończyła w 2006 r. Studiowała w Hochschule für Künste Bremen w atelier Yuji Takeoka. Jest absolwentką Podyplomowych Muzealniczych Studiów Kuratorskich na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie (2010).

 Ze Stocznią Gdańską i Młodym Miastem związana od 2004 roku od czasu debiutu w Eksperymentalnej Galerii eksperymentalnej Sztuki Klosz Art Jakuba Bielawskiego i wystawy indywidualnej w Kolonii Artystów Sylwestra Gałuszki i Mikołaja Roberta Jurkowskiego. Obecnie kuratorka współpracująca z gdańskim Klubem Żak.

Laureatka Bremerkunstipendium (2007), Stypendium Kulturalnego Miasta Gdańska (2010, 2014, 2018),  międzynarodowego projektu Close Stranger (realizowanego we współpracy z CSW Łaźnia, 2013-2014) oraz Stypendium Marszałka Województwa Pomorskiego dla Twórców Kultury (2014). Stypendium Kulturalne Miasta Gdańska Fundusz Mobilności (Wystawa w ramach Stypendium odbyła się w siedzibie Chorwackiego Stowarzyszenia Artystów Sztuk Wizualnych HDLU 29 października 2015 roku). 2016 Stypendium Kultura Polska na Świecie - Instytut Adama Mickiewicza - indywidualna wystawa Holy place w Szwecji. 2016 Stypendium Kultura Polska na Świecie - Instytut Adama Mickiewicza - zbiorowa wystawa Z tęsknoty do przynależności ,Hong Kong, Chiny.

Prace Agaty Nowosielskiej były prezentowane w Niemczech i w Szwecji , również dzięki uprzejmości Fundacji Sztuk Wizualnych Chmura na targach sztuki współczesnej Supermarket 2019 w Sztokholmie  (www.fundacjachmura.pl ). Malarstwo Nowosielskiej znajduje się w kolekcji Muzeum Narodowego  (Fundusz zakupowy Halimy Nałęcz i Basila Alkazziego) oraz w kolekcji Nowego Muzeum Sztuki Współczesnej Nomus w Gdańsku (dyrektorka Aneta Szyłak).