10.06.2021  - 12.07.2021

Soft Seduction / Agata Przyżycka

Ciało to obszar wielu artystycznych eksploracji, a jednocześnie niegasnących dyskursów podsycanych przez często sprzeczne ideologie. Pomimo wielu przełomów i batalii, jakie przetaczają się na jego polu, nadal stanowi ono teren tabu. W praktyce artystycznej od momentu, kiedy fotografia zaczęła uwieczniać je w sposób doskonały, malarstwo w końcu mogło spokojnie poszerzyć swoje ramy o niekończące się sfery fantazji niemożliwych do uchwycenia przez obiektyw aparatu.

Agata Przyżycka, wykorzystując i łącząc oba te media, wypracowała artystyczny język redefiniujący pojmowanie granic cielesności i jej wyobrażeń. Wyjątkowa wrażliwość artystki do obserwacji i fotografowania detali ludzkiego ciała oglądanego z intymnej perspektywy stała się punktem wyjścia jej twórczości malarskiej. Od dekonstrukcji zarejestrowanych kadrów do ponownej integracji wyszczególnionych i zmultiplikowanych cielesnych elementów tworzących nowe płaszczyzny zmysłowej geometrii.

Kwiecisty penis, wirujące piersi, górzyste sutki, płaskowyż cielesny. Skupiając się na pastelowej palecie precyzyjnie dobranych barw, w efekcie artystka tworzy obrazy erotycznie hipnotyzujące. Balansując na granicy abstrakcji z wykorzystaniem realistycznych elementów, mamy do czynienia z nowym wymiarem kwestionowania procesów normalizacji ludzkiego ciała w uważny, ale i wyzywający sposób. Poprzez swoją kontemplacyjną praktykę malarską sprawia, że powstająca wizja nasycona jest zarówno spokojem, jak i sensualną intensywnością.

"Soft Seduction" to uwodzicielska podróż nadająca złudzenie obserwacji równoległej rzeczywistości. Od fascynacji autentycznym ciałem i uważną eksploracją jego zakamarków - różnorodnością jego faktury, do twórczego wydobywania nieoczywistego piękna - kreacji abstrakcyjnych wymiarów i opartowych kompozycji. Obiektem afirmacji jest tutaj ciało, a jego dekonstrukcja pozwala wydobyć nowy wymiar pojmowania jego subtelności.

[Daga Ochendowska]

Agata Przyżycka - ur. w 1992 roku w Toruniu. W 2016 roku obroniła pracę dyplomową na ASP w Gdańsku, obecnie kontynuuje naukę na studiach doktoranckich. Prezentowała swoją twórczość na wystawach indywidualnych i zbiorowych m.in. w Galerii Sztuki Wozownia w Toruniu, w Kolonii Artystów i Akademii Sztuki Pięknych w Gdańsku oraz w Zatoce Sztuki i Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie. Jej obrazy znajdują się m.in. w kolekcji Muzeum Narodowego w Gdańsku. Finalistka licznych konkursów i festiwali malarskich oraz zdobywczyni wielu nagród i wyróżnień – m.in. w VI Przeglądzie Młodej Sztuki „Świeża Krew” (Wrocław, 2016), II Ogólnopolskim Konkursie Malarskim im. Leona Wyczółkowskiego (Bydgoszcz, 2016), Ogólnopolskim Konkursie Malarskim im. Wojciecha Fangora (Gdańsk, 2015) czy Ogólnopolskim Konkursie Malarskim AleSztuka! (Kraków, 2015 / Gdańsk, 2016).