21.02.2019  - 22.03.2019

Vital Display of Marek / Marek Rachwalik

Zapraszamy na wystawę malarstwa Marka Rachwalika "Vital Display of Marek". Do witalnego świata, w którym groteskowe wizje podane w „kwasowym sosie" absurdu i ironii porwą Państwa gdzieś na pogranicze fantazji i halucynacji, czyli do złotej epoki psychodelii, którą żył świat lat 60. i 70. XX wieku. Za „uśmierzenie powagi egzystencji" - jak mówi sam artysta - „oraz pseudointelektualnego, pozbawionego humoru bełkotu w sztuce" zabrał się Marek Rachwalik. To malarz niezwykły, narkotyczny, który tematu dla swojej twórczości szuka w wizualnych cząstkach świata organicznego, lewitujących obiektach 3D, elementach robotyki, wiejskim folklorze, a teraz przede wszystkim w obszarach związanych z ikonografią muzyki metalowej, stylistyką okładek i logotypami. Wystawę oglądać będzie można do 21 marca.

Piotr Policht, krytyk sztuki w artykule dla Culture.pl, napisał, że "Malarstwo Marka Rachwalika jest ostentacyjnie iluzyjne: laserunkowo modelowane kształty odcinają się w nim od jaskrawych teł, przypominając nieco rendery 3D. Rachwalik pozostaje jednak blisko swojego codziennego otoczenia. Kłomnice, w których mieszka, oraz okoliczne wsie to jedno z głównych źródeł jego inspiracji. Fantazyjne kompozycje z pociętych i pokolorowanych na fluorescencyjne barwy opon w przydomowych ogródkach zaludniają jego obrazy, łącząc się z ikonografią heavymetalową. [...]. Strukturalnie obrazy Rachwalika, choć kojarzone z neosurrealizmem, przynależą bardziej do tej tradycji, skupionej na wizjach kosmicznego porządku na podstawie religijnych i ezoterycznych doktryn. Duchowość i seksualność są reprezentowane przez energię muzyki metalowej i afirmację wiejskich realiów. Jak pisał o obrazach Rachwalika inny artysta, Bartosz Zaskórski: - Poprzez ekstazę następuje przekroczenie podziałów, kategorii, wartościowań, schematów intelektualnych i konwencji gotowych do pomyślenia […]. W uniwersum Marka istnieje tylko afirmacja i radość wynikająca ze stawania się, ciągłej zmiany i ruchliwości – nawet jeśli tę radość okazuje wściekły, blackmetalowy, kolczasty paszczak wymachujący pistoletem ponad czubkami świerków.”

Marek Rachwalik ur. 1986 w Częstochowie. Absolwent ASP w Katowicach. Zajmuje się malarstwem, rysunkiem i uprawianiem metalowej autofotografii. Pochodzi ze wsi Kłomnice. Zdobywca wyróżnienia regulaminowego i wyróżnienia Magazynu Szum na 43 Bielskiej Jesieni oraz Grand Prix 6 Triennale Malarstwa im. Mariana Michalika. Zajmuje wysokie miejsce w notowaniu Kompasu Młodej Sztuki 2018, nominowany do Talentów Trójki, w kategorii Sztuki Wizualne. Jego prace były publikowane w Szumie, Notesie na 6 Tygodni, Opcjach, Wyrobach Olgi Drendy, Culture.pl czy Gramatyce Kolekcjonowania. Obrazy Rachwalika znajdują się w prestiżowych kolekcjach Muzeum Narodowego w Gdańsku i Galerii Bielskiej BWA w Bielsku-Białej.