11.10.2018  - 02.12.2018

Vulgar Display of Marek / Marek Rachwalik

Najnowsze obrazy Marka Rachwalika prezentujemy w szczecińskiej Trafostacji Sztuki podczas wystawy „Vulgar Display of Marek”. 

Motywem przewodnim obrazów Marka Rachwalika są nawiązania do poszczególnych nurtów muzyki metalowej. Nie wyczerpuje to jednak potencjału interpretacyjnego jego sztuki. Za warsztatowo kunsztownym malarstwem stoi wizja pełna paradoksów. Absurd i ironia uśmierzające powagę egzystencji mieszają się w jego pracach z satanistyczną wzniosłością, a wiejski folklor z industrialem. - Obrazy o metalu są uszczypliwe, zahaczają o symbole powszechnie z nim kojarzone: pentagramy, odwrócone krzyże, a także o elementy pochodzące ze świata prowincji: rzeźby z opon i ozdoby ogrodowe. Rzeźby z jednej strony, ukazują dążenie człowieka do otaczania się czymś własnoręcznie przetworzonym, są próbą odnalezienia piękna w przedmiotach codziennego użytku lub nadania im drugiej funkcji, kiedy są już zepsute. (…) Z drugiej strony jest to obraz gustu zniekształconego przez pryzmat biedy – mówi Marek Rachwalik.

Charakterystyczne w pracach Rachwalika są jaskrawe kolory i perfekcyjnie wyraźne rysunki przedstawiające dziwne twory częściowo znane z popkultury, a częściowo kreowane przez artystę. Znajdują się wśród nich m.in. lewitujące obiekty 3D, psychodeliczne zjawiska, muzyczna ikonografika, logotypy czy elementy robotyki, mikroprocesorów, hydraulicznych instalacji, technologii budowy maszyn rolniczych i wiejskiego folkloru.

Ekspozycję w Trafostacji Sztuki w Szczecinie będzie można oglądać do 2 grudnia.