08.10.2021  - 08.11.2021

Nirvana / Agata Nowosielska

Wraz z Agatą Nowosielską zabierzemy Państwa w podróż przez krainę wyobraźni, tytułową Nirvanę, do miejsc trochę baśniowych i surrealistycznych. Obrazy z najnowszej serii artystki odzwierciedlają świat pełen sprzeczności, gdzie zacierają się granice pomiędzy groteską a śmiertelną powagą. Tematy, które porusza malarstwo Agaty Nowosielskiej, wykrzywione zostają przez lustro-oko malarki, która połączyła skrajności, począwszy od niemego krzyku pełnego ekspresji, po ironiczny uśmiech dryfującej opętanej. Pełen nadmiaru barok i upływający czas oraz kompletnie zastygłe, opuszczone scenerie stają się znakami rozpoznawczymi opisywanego malarskiego cyklu.

Jak napisał w magazynie "Szum" Jakub Knera: "Nowosielska maluje alternatywę dla konsumpcyjnej rzeczywistości – obrazy, często na pierwszy rzut oka ładne, kryją w sobie głębię historii, ludzkich dramatów, popsutej rzeczywistości. Malarka niekoniecznie jednak krytycznie je dekonstruuje czy sili się na komentarz. Raczej pokazuje alternatywę, medytacyjną możliwość ucieczki z narzuconej narracji.. Obrazy są wieloznaczne, chwilami perwersyjne, innym razem ascetyczne i uduchowione. Są spektaklem ludzkiego życia naznaczonego wszystkimi wymienionymi cechami".

Agata Nowosielska - ur. w 1982 r. Absolwentka ASP w Gdańsku na Wydziale Malarstwa, studiowała w Hochschule für Künste Bremen w klasie Yuji Takeoka. Absolwentka Podyplomowych Muzealniczych Studiów Kuratorskich na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie (2010). Malarka, kuratorka i autorka tekstów o sztuce. Uczestniczyła w wielu wystawach indywidualnych (m.in. " Odludzkie", BWAZG ,"Holy place" - w Växjö Konsthall Szwecja; „How I ended up becoming a painter" – Oldenburg / Niemcy; "W Barok" - Gdańska Galeria Miejska; "Obok" - Kolonia Artystów w Gdańsku; "Domino" - Galerie Herold w Bremen) oraz zbiorowych (m.in. Gdańskie Biennale Sztuki 2020, Pałac Sztuki-Młode Malarstwo Polskie, MNG, From longing to belonging" - Run Run Shaw Creative Media Centre w Hong Kongu; Exporting Gdańsk w ramach 3 Biennale Malarstwa - HDLU w Zagrzebiu; Jeune Creation - w Cent Quatre w Paryżu; "Cudokracja" - w Modelarni przy Instytucie Sztuki Wyspa w Gdańsku).

Laureatka Bremerkunstipendium, Stypendium Kulturalnego Miasta Gdańska, Stypendium Marszałka Województwa Pomorskiego dla Twórców Kultury, Stypendium Kulturalnego Miasta Gdańska Fundusz Mobilności, a także dwukrotna Stypendystka Instytutu Adama Mickiewicza - Kultura Polska na Świecie. Kuratorka m.in. takich wystaw jak "Letni Nieletni (Summer of Youth)" w Narodowej Galerii Sztuki Zachęta w Warszawie (2010) czy "Paradise Lost" w Gdańskiej Galerii Miejskiej (2012). Teksty Nowosielskiej publikowane były m.in. w Intertekst, O.pl, Exit, Panoptikum. Malarstwo artystki znajduje się w kolekcji Muzeum Narodowego oraz w kolekcji Nowego Muzeum Sztuki Współczesnej Nomus w Gdańsku.